Nazad      
             
     

ZAVRŠENA 27. ZAJEČARSKA GITARIJADA

POBEDILI "BJESOVI" IZ GORNJEG MILANOVCA

Ova grupa je istovremeno najbolja po izboru stručnog žirija i po izboru publike.  Ipak vrhunska fešta: uprkos krizi, kiši i organizacionim propustima.  Zašto smotra sa 30.000 posetilaca nije u kalendaru republičkih kulturnih događaja

Zaječar, 29. avgusta

 

Posle više od jedanaest sati neprekidnog   muziciranja na   završnoj priredbi i sedam dana raznovrsnih i kulturnih događanja, u Zaječaru je jutros oko 7 sati završena 27. zaječarska Gitarijada, tradicionalno najveća rokerska fešta na području sadašnje i bivše Jugoslavije. Radovala se najviše grupa "Bjesovi" iz Gornjeg Milanovca, najbolja i po izboru stručnog žirija i po izboru publike, ali radovali su se i svi ostali takmičari (ukupno 16 grupa), specijalni gosti (dvadesetak naših najpoznatijih rokerskih sastava, zatim grupa "Medeni Mjesec" iz Banjaluke i "Akela" iz Mađarske i više od 20.000 posetilaca)
Uprkos krizi, manjim organizacionim propustima i kiši, što je prvo polufinalno veče odložilo, a drugo prekinulo i preselilo smotru sa gradskog stadiona u sportsku halu, bila je to ipak, kao i svih minulih godina, najveća rokerska fešta na našim prostorima. Uživali su mladi rokeri iz svih krajeva Jugoslavije, ali i njihovi vršnjaci iz Rijeke, Zagreba, Maribora i Skoplja. Navikli su oni da dolaze ovamo, pa nisu ni sada odoleli. Bilo ih je 3.000 u šatorskom rokerskom kampu a još najmanje dvostruko toliko kod zaječarskih prijatelja i domaćina. razočarali su se uglavnom oni koji su bili smešteni u ovdašnjem hotelu "Srbija", ostavši, neobjašnjivo, bez tople vode i hrane.
Organizatori,  Televizija Beograd,  Dom omladine i Omladinski savez Zaječara ostavili su opet dobar utisak, izuzev što su donekle razočarali skupim ulaznicama (1,2 milijarde dinara za tri ulaznice u kompletu). Razočarali su u priličnoj meri i zaječarski snabdevači (nije bilo na primer dovoljno peciva i mleka), ali su utisak popravili zaječarski izviđači i odred "Đorđe Simeonović". Oni su obezbedili smeštaj za rokere u kampu, dežurstvo i po jedan besplatni pasulj dnevno.
Ipak, najbolji utisak su ostavili sami rokeri, naročito zabavlja­či na završnoj priredbi. Kao i svake godine do sada, najviše aplauza dobili su Bora Đorđević i Dejan Cukić, sa svojim bendovima "Riblja čorba" i "Spori ritam". Ali, nisu se štedele ni "Galija", "Ekatarina Velika", "Partibrejkersi", "Električni orgazam", "Rambo Amadeus"...
Na sednici organizacionog odbora gitarijade zaključeno je da se Republičkom ministarstvu za kulturu predloži da iduće godine ovu smotru obavezno uvrsti u kalendar  najpoznatijih  kulturnih događanja u Republici. Ocenjeno je da to ova smotra zaslužuje, pre svega zbog posete i do 30.000 mladih ljudi, kao i zbog mnogobrojnih drugih pratećih programa.

 

Svatovi rasterali rokere

O neposlovnosti i javašluku u zaječarskom hotelu "Srbija" izrečene su ovih dana, na Gitarijadi, s pravom mnoge teške reči (povećali cene prenoćišta sa 250 miliona na 1,2 milijarde, ukinuli gostima toplu vodu i hranu...) ali je, ipak, kulminacija dostignuta juče ujutro, kada je učesnicima Gitarijade rečeno da uz plaćeni jutarnji doručak ne mogu dobiti i kafu. Moraju što pre "ispariti" jer je sala zakupljena za svadbu, a zakup se najčešće plaća u devizama...

 

Rodoljubivi, ljuti Krajišnici

Kompozicijom "Krajino, mati" sa istoimenog albuma, banjalučka grupa "Medeni mjesec" na prečac je sinoć (van konkurencije) osvojila zaječarsku publiku na dvadesetsedmoj Gitarijadi.
Dolazio sam na zaječarsku Gitarijadu i ranije u različitim banjalučkim sastavima, jedan se, na primer zvao "Viktor, Viktorija", pa sam odlučio da mojim dobrim zaječarskim prijateljima predstavim i ovu najnoviju, tako reći ratnu grupu,  kaže Zoran Đurić (28), šef "Medenog mjeseca".  Oduševljen sam ovolikom posetom i aplauzima koji su nam upućeni. Tako nas dočekuju i u Kninu, gde je nedavno na našem kon­certu bilo više od 6.000 ljudi, a oduševljeno smo dočekani i u Okučanima. Verovatno je to zato što dobro sviramo, a nije, svakako, bez uticaja ni to što je naš bubnjar prošao sve ratne okršaje od zapadne Slavonije do Orašja, što je gitarista neustrašivi policajac i što smo svi ostali gotovo svakodnevno vezani za front. Sviramo i na 300 metara udaljenosti od linije fronta. Narod i ratnici su, uprkos svemu, željni zabave.
Banjalučki šestočlani sastav (sa jednom prelepom devojkom) zahvalan je i banjalučkim sponzorima "Univerzalu" i "Autokomercu" što su im za put do Zaječara obezbedili kombi i dovoljno goriva.

 

Jaka konkurencija

Za zvanje najbolje rokerske grupe, među amaterskim sastavima na 27. zaječarskoj Gitarijadi, gotovo ravnopravno borili su se: "Pompezni šakali", "Autoput", "Kameni cvet" i "Deks" (Beograd), "Agnus dei" i "Kramer" (Niš), "Kvart" i "Rif" (Zaječar), "Kum" (Loznica), "Utopija" (Čačak), "Dolar" (Valjevo), "Katarza" (Ruma), "Bjesovi" (Gornji Milanovac), "Fenomena" (Novi Sad), "Džukele" (Subotica), "Demijan" (Bor), "Jenki" (Vršac).
Njih je stručni žiri (na čelu sa Momčilom Mošom Radenkovićem, legendom zaječarskog roka) odabrao između 210 amaterskih sastava, koliko je ove godine konkurisalo za ovu našu najveću rokersku smotru.

S. Todorović